Sztuczna inteligencja? Nowakowski: Nie bójmy się terminatora, bójmy się drugiego człowieka! – wywiad z Michałem Nowakowskim

By 21 kwietnia, 2023 Uncategorized

O zagrożeniach i szansach wynikających z rozwoju sztucznej inteligencji oraz wpływie tej technologii na rynek prawniczy rozmawiamy z Michałem Nowakowskim, counselem w kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Jeżeli interesuje Cię ten temat to zapraszamy na konferencję „Regulacje sztucznej inteligencji„. 


Witold Jarzyński: Sztuczna inteligencja w ostatnim czasie rozpala umysły osób interesujących się nowymi technologiami. Czy faktycznie jesteśmy świadkami przełomu w tej materii?

Michał Nowakowski: Nie jestem oczywiście ekspertem w zakresie technologii, ale bazując na mojej wiedzy, nie jesteśmy świadkiem przełomu na miarę odkrycia uczenia głębokiego.

WJ: Naprawdę? Słuchając komentarzy na temat ChatGPT można dojść do wniosku, że mamy największy przełom technologiczny w tym wieku!

MN: Moim zdaniem nadal tkwimy w epoce zastosowań a nie odkryć. To o czym słyszymy, czy z czego korzystamy, to po prostu bardzo dopracowane rozwiązania, które znajdują konkretne i praktyczne zastosowania na szeroką skalę. Tworzenie wizji, w której sztuczna inteligencja staje się zagrożeniem dla człowieka rodem z terminatora jest co najmniej niepoważne.

WJ: To czym jest ta sztuczna inteligencja w tym momencie?

MN: Sztuczna inteligencja dzisiaj to ściślej rzecz biorąc jakieś formy uczenia maszynowego, głębokiego czy przetwarzanie języka naturalnego. Zgadzam się, że nadmierne i nierozsądne wykorzystanie danych, profilowanie czy hiperpersonalizacja mogą (są) być zagrożeniem dla człowieka, ale w zupełnie innym kontekście niż o tym słyszymy w mediach.

WJ: Już mamy pierwsze reakcje instytucji publicznych i rządów w tej materii.

MN: Tak, przykład decyzji włoskiego organu ochrony danych w kontekście OpenAI (firmy, która stworzyła ChatGPT) jest tego dobrym przykładem. To właśnie tam oraz w obszarze (nie)etycznego wykorzystania AI (ang. Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja)  mamy wyzwania i realne problemy, a obawy o utworzenie (w niedługim czasie) ogólnej sztucznej inteligencji czy super sztucznej inteligencji powodują, że nasza uwaga odchodzi od realnych zagrożeń.

WJ: No dobrze, więc na czym te zagrożenia polegają? Czy mamy się czego bać? Pytam w kontekście ostatniego listu autorytetów branży, aby zaprzestać prac w tym zakresie.

MN: List otwarty dotyka wielu obszarów, które słusznie powinny być teraz na tapecie u regulatorów i prawodawców, ale wspomniane już obawy o AGI czy SAI są nieuzasadnione. Dla mnie ten list jest bardziej ruchem biznesowym niż realną obawą o to jakie zagrożenia niosą ze sobą systemy sztucznej inteligencji. Jasne, potrzebujemy reakcji, ale reakcja musi być przemyślana i nieść ze sobą długofalowe skutki. Działania ad hoc nie przyniosą nam ulgi i nie rozwiążą problemów związanych z AI. Dodatkowo powinniśmy zacząć zastanawiać się jakie miejsce będzie miała Unia Europejska w tym technologicznym (technicznym) wyścigu. Jeżeli zaczniemy wdrażać kiepskie prawo, to nasze opóźnienie względem innych jurysdykcji będzie się tylko pogłębiało. Innymi słowy – nie bójmy się terminatora, bójmy się drugiego człowieka.

WJ: A jak ocenia Pan szanse na wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży prawniczej? W jaki sposób ta technologia zmieni życie prawników? Czy staną się oni bezużyteczni? Może ich praca po prostu zmieni charakter?

MN: Zmienić na pewno zmieni, ale tylko wtedy jeżeli będziemy mądrze korzystali z dostarczanych rozwiązań. Wiele z narzędzi, które są teraz dostępne są albo oparte o open source, albo to co do nich wpisujemy pozostaje „do wiadomości” ich twórców. To rodzi obawy o bezpieczeństwo danych, tajemnicy zawodowej etc. ChatGPT i podobne mogą być sporym ułatwieniem dla doświadczonych prawników, ale tylko wtedy, gdy będą stosowane w sposób rozsądny. Pytanie, które sobie zadaje dotyczy młodych adeptów prawa – czy nie ograniczyć to ich rozwoju, kreatywności?

WJ: To prawda. Już teraz można za pomocą ChatGPT zrobić prosty research prawny czy napisać draft dokumentu. Informatycy z koli wykorzystują go do pisania kodów. To ułatwia pracę i może powodować, że praktykanci stają się zbędni.

MN: Tak, to są realne problemy na które jako branża prawnicza powinniśmy zacząć odpowiadać. Edukacja, szkolenia i rozmowa. Tego potrzebujemy. A czy staniemy się bezużyteczni? Nigdy, nasz zawód wymaga interakcji z drugim człowiekiem, empatycznego podejścia czy rozumienia kontekstu. Tego (oby nigdy) maszyny nie potrafią. To nadal tylko narzędzia, które mają nas wspierać a nie zastępować. No chyba, że tam gdzie rzeczywiście jest to nudna i powtarzalna praca. Wtedy – czemu nie?Zgłoszenia

  Dane osoby składającej zamówienie:

  Dane do faktury:

  Imię i nazwisko

  Nazwa firmy / instytucji (Nie dotyczy osób fizycznych)

  Telefon

  Ulica

  Adres email

  Miasto

  Kod pocztowy

  NIP (Nie dotyczy osób fizycznych)

  Rodzaj faktury

  Czy konferencja będzie finansowana w min. 70% ze środków publicznych a w związku z tym obowiązuje zwolnienie z podatku VAT?

  Ilość uczestników:

  Dane uczestników:

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Dodatkowe uwagi:

  Źródło informacji o konferencji:

  Social media (Facebook, Linkedin, etc)NewsletterKontakt telefonicznyInne

  Upoważniam Wydawnictwo MRM Witold Jarzyński do wystawienia faktury bez podpisu odbiorcy.

  Wyrażam zgodę na przesyłanie przez MRM Witold Jarzyński informacji handlowych na podany przez ze mnie adres e-mail.

  Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny (na podany nr telefonu) przez MRM Witold Jarzyński w celu marketingu bezpośredniego.

  ×
  Szkolenia, webinary i konferencje