Czy warto należeć do stowarzyszeń prawniczych?

By 5 kwietnia, 2023 Uncategorized

Planując rozwój kariery lub biznesu prawnicy podejmują różne działania i inicjatywy. Jedną z możliwości jest dołączenie do stowarzyszenia, które zrzesza prawników lub ekspertów z danej dziedziny prawa. Czy warto? Przeanalizujemy wady i zalety takiego rozwiązania.

Osobiście należę do 3 stowarzyszeń:

więc mój artykuł mogę opierać na doświadczeniach wyniesionych z tych organizacji.

A więc zacznijmy od zalet uczestniczenia w stowarzyszenia

 1. Networking – uczestnicząc w stowarzyszeniach siłą rzeczy poznajemy inne osoby zainteresowane daną tematyką. Te kontakty mogą nam się przydać na wiele sposobów, bo możemy poznać przyszłych współpracowników, pracodawców, pracowników lub klientów.
 2. Promocja i marka osobista – W ramach stowarzyszeń, w których uczestniczę, stale organizujemy darmowe webinary dla członków i sympatyków. Prowadzone są one przez członków stowarzyszeń a niektóre gromadzą nawet 400-500 uczestników. Stowarzyszenie może więc pomóc nam dotarciu do potencjalnych klientów i w budowaniu wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Osobiście zapraszam też kolegów ze stowarzyszeń do występowania na konferencjach, które organizuję i do pisania do czasopism, które wydajemy (Magazyn ODOPrawo Budowlane i Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce).
 3. Wpis w CV – uczestnictwo w stowarzyszeniu to dobry wpis w CV prawnika, który może nas wyróżnić na rynku w oczach rekrutrów. Mało tego (a wiem to z racji prowadzenie portalu Rekrutacje Prawnicze) zdarza się, że rekruterzy korzystają z listy członków stowarzyszenia szukając pracowników dla swoich kancelarii lub działów prawnych. Będąc na tej liście mamy więc większą szansę na ciekawe oferty pracy.
 4. Wpływ na prawo – od czasu do czasu do naszych stowarzyszeń spływają projekty nowych aktów prawnych z prośbą o ich zaopiniowanie. Nasi członkowie mogą więc mieć realny wpływ na jakość stanowionego prawa w Polsce.
 5. Edukacja – stowarzyszenia służą wymianie wiedzy i poglądów między członkami. Dodatkowo, każdy z członków naszych stowarzyszeń, w ramach swojego uczestnictwa w organizacji otrzymuje darmowe szkolenia w formie Abonamentu Szkoleniowego (ponad 150 webinarów, szkoleń i konferencji prawniczych i biznesowych rocznie).

Zalet uczestniczenia w stowarzyszeniach jest wiele, a jakie są wady?

 1. Trzeba płacić składki członkowskie – Nie są one wielkie, ale mimo wszystko są, wiec jest to jakieś obciążenie dla domowego/firmowego budżetu. W stowarzyszeniach, w których ja uczestniczę składka wynosi 129 zł rocznie, a więc niewiele, ale znajdziemy stowarzyszenia w których wynoszą one 250-300 zł albo więcej.
 2. Zamknięty charakter – niektóre stowarzyszenia ograniczają dostęp do swojego grona do osób „rekomendowanych” przez innych członków, wymagają zdania testów, czy uczestniczenia w szkoleniach (czasem odpłatnych). Tworzy się w ten sposób ekskluzywne kluby ekspertów, bardziej prestiżowe, przez swój zamknięty charakter. W stowarzyszeniach, w których ja uczestniczę nie ma takich ograniczeń i przyjmujemy wszystkich chętnych do działania.
 3. Działanie – jeżeli zapisujemy się do stowarzyszenia to dobrze, abyśmy nie byli w nich bierni i angażowali się w ich działanie. W stowarzyszeniach, w których ja uczestniczę nie ma takiego obowiązku, ale jest to rekomendowane i mile widziane. Od Ciebie zależy czy i w jakim zakresie chcesz się angażować.

Reasumując, jeżeli zastanawiasz się czy dołączyć do stowarzyszenia prawniczego to moim zdaniem warto spróbować.

Pozdrawiam,

Witold Jarzyński

Zgłoszenia

  Dane osoby składającej zamówienie:

  Dane do faktury:

  Imię i nazwisko

  Nazwa firmy / instytucji (Nie dotyczy osób fizycznych)

  Telefon

  Ulica

  Adres email

  Miasto

  Kod pocztowy

  NIP (Nie dotyczy osób fizycznych)

  Rodzaj faktury

  Czy konferencja będzie finansowana w min. 70% ze środków publicznych a w związku z tym obowiązuje zwolnienie z podatku VAT?

  Ilość uczestników:

  Dane uczestników:

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Imię i nazwisko

  Telefon

  Adres email

  Dodatkowe uwagi:

  Źródło informacji o konferencji:

  Social media (Facebook, Linkedin, etc)NewsletterKontakt telefonicznyInne

  Upoważniam Wydawnictwo MRM Witold Jarzyński do wystawienia faktury bez podpisu odbiorcy.

  Wyrażam zgodę na przesyłanie przez MRM Witold Jarzyński informacji handlowych na podany przez ze mnie adres e-mail.

  Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny (na podany nr telefonu) przez MRM Witold Jarzyński w celu marketingu bezpośredniego.

  ×
  Szkolenia, webinary i konferencje