Wywiad z Magdaleną Kultys-Krysiak na temat rynku prawniczego w Polsce

By 7 kwietnia, 2023 Uncategorized

Witold Jarzyński: W Polsce i na świecie rozkręca się kryzys gospodarczy. Jaki ma to wpływ na rynek prawniczy nad Wisłą?

Magdalena Kultys-Krysiak: W kancelariach dobiegają końca oceny roczne. Wiele podmiotów zadecydowało o jedynie minimalnych podwyżkach lub ich braku.

WJ: Jak na to reagują pracownicy?

MKK: Naturalnie źle, tym bardziej, że ubiegły rok był bardzo pracowity. Obserwujemy więc wzmożone zainteresowanie rekrutacją wśród kandydatów, którzy wcześniej nie byli skłonni do rozmów. Z drugiej strony to okazja dla kancelarii, które szukają pracowników. Warto ten moment wykorzystać na pozyskanie wartościowych prawników.

WJ: Kryzys zawsze jest mocno odczuwalny w zespołach transakcyjnych, które zazwyczaj mają wtedy mnie zleceń. Czy tak jest i teraz?

MKK: Tak było jeszcze niedawno, ale teraz widzimy, że coś „drgnęło”. Najwięcej pracy mają teamy M&A pracujące dla energetyki, w innych panuje jeszcze lekka stagnacja, ale w tej chwili jestem daleka od czarnych scenariuszy, które pojawiały się pod koniec ubiegłego roku i spekulowały o kompletnym załamaniu na rynku. Rekrutacje M&A wracają – nie z takim nasileniem jak na początku 2022, ale był to totalny peak, więc pytanie, czy powinnismy traktować ten czas jako benchmark czy jednak anomalię.

WJ: Jakich rekrutacji jest obecnie najwięcej?

MKK: Obserwujemy zdecydowanie większą liczbę rekrutacji litygacyjnych, z obszaru prawa pracy, IP/TMT. Spory ruch jest także w podatkach. Nadal bank rozbijają prawnicy energetyczni – to oni dyktują warunki, jak rok temu M&A’owcy.

WJ: Porozmawiajmy o pieniądzach. Jak kształtują się obecnie wynagrodzenia na rynku?

MKK: U prawników podobnie jak w nieruchomościach – spadku cen nie widać, a promocje i rabaty zdarzają się niezwykle rzadko. Powiem nawet więcej – z uwagi na galopującą inflację, oczekiwania finansowe prawników są wyższe, niż w ubiegłym roku. Na rynku warszawskim stawki juniorskie oscylują w kwotach 8-11 tys. zł + VAT, a Seniorów na próżno szukać poniżej 20-25 tys. zł + VAT.

WJ: A co ze starszymi prawnikami?

MKK: Coraz większą część rynku stanowią tzw. silversi, czyli osoby po 50. To temat rzeka, na osoby wywiad, ale po krótce – obserwujemy coraz większe zainteresowanie takimi kandydatami wśród kancelarii i spółek. Są to osoby z ogromnym doświadczeniem merytorycznym, zaangażowane i odpowiedzialne. Jest to również pokolenie bardziej stałe w uczuciach do pracodawców niż Z-etki czy Y-ki. Silversi wolą na kilka/kilkanaście lat osiąść w jednym miejscu, co jest kluczowe dla wielu zatrudniających.

WJ: Rotacje to zawsze duży problem, nie tylko w kancelariach. Jak to wygląda obecnie na rynku?

MKK: Tak, rotacja wśród juniorów i associate’ów jest nadal problemem w wielu kancelariach. Zauważyłam również trend wśród kandydatów – podczas rekrutacji przeprowadzają due diligence przyszłego pracodawcy, korzystając m.in. z Linkedin, który z łatwością pozwala sprawdzić, jak wiele osób odeszło z kancelarii w danym roku. Duże zmiany personalne w danym miejscu są zawsze poważnym czynnikiem ryzyka w tej „transakcji”. Działania zapobiegające rotacji i dogłębne przeanalizowanie jej przyczyn powinny być w mojej opinii jednym z kluczowych celów HR-ów kancelaryjnych w 2023.

WJ: A jak wygląda sytuacja z pracą hybrydową? W pandemii to był standard, potem kancelarie starały się – z różnym skutkiem – „ściągnąć” prawników do biur. Wydaje mi się, że już nie ma odwrotu od pracy hybrydowej, ale może się mylę?

MKK: Ten temat nadal wzbudza ogromne emocje wśród prawników – praca zdalna vs stacjonarna. Powiem krótko – wygrywają kancelarie i działy prawne, które wykazują się choć niewielką elastycznością. Dla wielu wartościowych prawników powrót do biura w pełnym wymiarze czasu jest często przyczyną poszukiwań nowej pracy. Praca hybrydowa jest w większości przypadków nadal najważniejszym incentive’m pozapłacowym.



Zgłoszenia

    Dane osoby składającej zamówienie:

    Dane do faktury:

    Imię i nazwisko

    Nazwa firmy / instytucji (Nie dotyczy osób fizycznych)

    Telefon

    Ulica

    Adres email

    Miasto

    Kod pocztowy

    NIP (Nie dotyczy osób fizycznych)

    Rodzaj faktury

    Czy konferencja będzie finansowana w min. 70% ze środków publicznych a w związku z tym obowiązuje zwolnienie z podatku VAT?

    Ilość uczestników:

    Dane uczestników:

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Imię i nazwisko

    Telefon

    Adres email

    Dodatkowe uwagi:

    Źródło informacji o konferencji:

    Social media (Facebook, Linkedin, etc)NewsletterKontakt telefonicznyInne

    Upoważniam Wydawnictwo MRM Witold Jarzyński do wystawienia faktury bez podpisu odbiorcy.

    Wyrażam zgodę na przesyłanie przez MRM Witold Jarzyński informacji handlowych na podany przez ze mnie adres e-mail.

    Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny (na podany nr telefonu) przez MRM Witold Jarzyński w celu marketingu bezpośredniego.

    ×
    Szkolenia, webinary i konferencje