Dlaczego feedback w procesie rekrutacji jest taki ważny? Dla obu stron…

By 28 czerwca, 2023 Uncategorized

Feedback, czyli informacja zwrotna na temat wyniku rekrutacji. Jest to bardzo ważna, chociaż często zaniedbywana czynność, na którą prawnicy, kancelarie i rekruterzy nie mają czasu. Dzisiaj opiszemy najczęstsze błędy i ich skutki w tym zakresie.

Brak feedbacku

Zacznijmy od tego, że brak feedbacku ze strony pracodawcy (kancelarii czy rekrutera) to jeden z grzechów głównych rekrutacji i nie powinien nigdy mieć miejsca. Każdy kandydat, który wysłał nam CV powinien dostać minimum informację o wyniku rekrutacji (czyli np. że nie otrzymał pracy). Milczenie w tym zakresie jest oznaką braku kultury i szacunku dla kandydata.

Warto jednak zaznaczyć, że czasem na feedback należy trochę poczekać. Nawet jeżeli kandydat został „skreślony”, to o wyniku rekrutacji może zostać poinformowany po zatrudnieniu odpowiedniej osoby, bo do tego czasu wszystko się może wydarzyć i pracodawcy nie chcą skreślać oficjalnie kandydatów. To może czasem zająć kilka tygodni a nawet miesięcy.

Niekonkretny feedback

Feedback powinien nie tylko zawierać informację o zatrudnieniu lub jego braku, ale także o powodach takiej decyzji. Np. o tym, że kandydat nie ma odpowiedniego doświadczenia, że brakuje mu wiedzy w tym i w tym, albo musi popracować nad umiejętnościami językowymi. Taki merytoryczny feedback może pomóc kandydatowi w rozwoju i ma pozytywny wpływ na…

…candidate experience

Brak feedbacku, albo niewłaściwe jego przekazanie mają ogromny wpływ na candidate experience, czyli doświadczenie kandydata z procesu rekrutacji. Ten prawnik jest człowiekiem, ma uczucia i zasługuje na szacunek. To też biznes, bo ten prawnik może chcieć wziąć udział w rekrutacji za kilka lat, kiedy to nam będzie na nim zależeć. On może w końcu kiedyś zostać in-housem w jakiejś korporacji i wtedy zlecać naszej firmie pracę! Może też ze swoim negatywnym doświadczeniem iść w świat, opowiadać znajomym z branży i psuć nam opinię (z negatywnym skutkiem dla przyszłych rekrutacji).

Nie tylko obowiązek pracodawcy!

Na koniec chciałem zwrócić uwagę, że feedback to też obowiązek kandydata, który jeżeli nie chce dalej uczestniczyć w rekrutacji to powinien to zakomunikować (a niestety zdarzają się także w branży prawniczej osoby, które po prostu urywają kontakt z rekruterem) i wyjaśnić, podając przyczyny. Jeżeli dostał lepszą ofertę to niech to zakomunikuje. Jeżeli jest inny powód (np. za niska stawka), to również niech go przekaże. To z kolei pozwala pracodawcy się zmieniać i dostosowywać do rynku, z korzyścią dla przyszłych kandydatów i rekrutacji.

Witold Jarzyński

CEO JARZYŃSKI Legla + Tax + Complaince Recruitment


Szukasz pracy lub prawnika w branży prawniczej? Sprawdź Rekrutacje Prawnicze i JARZYŃSKI Legal + Tax + Compliance Recruitment


Szkolenia, webinary i konferencje