Skip to main content
//

Feedback, czyli informacja zwrotna na temat wyniku rekrutacji. Jest to bardzo ważna, chociaż często zaniedbywana czynność, na którą prawnicy, kancelarie i rekruterzy nie mają czasu. Dzisiaj opiszemy najczęstsze błędy i ich skutki w tym zakresie.

Brak feedbacku

Zacznijmy od tego, że brak feedbacku ze strony pracodawcy (kancelarii czy rekrutera) to jeden z grzechów głównych rekrutacji i nie powinien nigdy mieć miejsca. Każdy kandydat, który wysłał nam CV powinien dostać minimum informację o wyniku rekrutacji (czyli np. że nie otrzymał pracy). Milczenie w tym zakresie jest oznaką braku kultury i szacunku dla kandydata.

Warto jednak zaznaczyć, że czasem na feedback należy trochę poczekać. Nawet jeżeli kandydat został „skreślony”, to o wyniku rekrutacji może zostać poinformowany po zatrudnieniu odpowiedniej osoby, bo do tego czasu wszystko się może wydarzyć i pracodawcy nie chcą skreślać oficjalnie kandydatów. To może czasem zająć kilka tygodni a nawet miesięcy.

Niekonkretny feedback

Feedback powinien nie tylko zawierać informację o zatrudnieniu lub jego braku, ale także o powodach takiej decyzji. Np. o tym, że kandydat nie ma odpowiedniego doświadczenia, że brakuje mu wiedzy w tym i w tym, albo musi popracować nad umiejętnościami językowymi. Taki merytoryczny feedback może pomóc kandydatowi w rozwoju i ma pozytywny wpływ na…

…candidate experience

Brak feedbacku, albo niewłaściwe jego przekazanie mają ogromny wpływ na candidate experience, czyli doświadczenie kandydata z procesu rekrutacji. Ten prawnik jest człowiekiem, ma uczucia i zasługuje na szacunek. To też biznes, bo ten prawnik może chcieć wziąć udział w rekrutacji za kilka lat, kiedy to nam będzie na nim zależeć. On może w końcu kiedyś zostać in-housem w jakiejś korporacji i wtedy zlecać naszej firmie pracę! Może też ze swoim negatywnym doświadczeniem iść w świat, opowiadać znajomym z branży i psuć nam opinię (z negatywnym skutkiem dla przyszłych rekrutacji).

Nie tylko obowiązek pracodawcy!

Na koniec chciałem zwrócić uwagę, że feedback to też obowiązek kandydata, który jeżeli nie chce dalej uczestniczyć w rekrutacji to powinien to zakomunikować (a niestety zdarzają się także w branży prawniczej osoby, które po prostu urywają kontakt z rekruterem) i wyjaśnić, podając przyczyny. Jeżeli dostał lepszą ofertę to niech to zakomunikuje. Jeżeli jest inny powód (np. za niska stawka), to również niech go przekaże. To z kolei pozwala pracodawcy się zmieniać i dostosowywać do rynku, z korzyścią dla przyszłych kandydatów i rekrutacji.

Witold Jarzyński

CEO JARZYŃSKI Legla + Tax + Complaince Recruitment


Szukasz pracy lub prawnika w branży prawniczej? Sprawdź Rekrutacje Prawnicze i JARZYŃSKI Legal + Tax + Compliance Recruitment


Szkolenia, webinary i konferencje