Prawnik in-house, czyli tzw. prawnik wewnętrzny zatrudniony na stałe w jednej firmie, to specyficzna rola, która wymaga innych umiejętności i doświadczenia niż praca w kancelarii prawnej. Inaczej należy również podejść do procesu rekrutacji na takie stanowisko.
Podstawowa różnica między prawnikiem prowadzącym indywidualną praktykę prawniczą, lub zatrudnionym w kancelarii prawnej, a tym pracującym jako in-house to… klienci. Klientem prawnika in-house (tzw. klientem wewnętrznym) jest jego firma, a tak naprawdę osoby w niej zatrudnione. Zlecać pracę takiemu prawnikowi mogą szefowie (kierownicy, dyrektorzy) poszczególnych działów w firmie (np. HR, księgowość, sprzedaż, marketing czy IT). Czasem prawnik in-house podlega bezpośrednio pod zarząd i to on zleca mu zadania.
Praca w takim środowisku wymaga więc innych umiejętności niż praca w kancelarii, gdzie (w zależności od struktury hierarchicznej) prawnicy podlegają innym prawnikom a tylko ci najbardziej doświadczeni (partnerzy, seniorzy, counsele) mają bezpośredni kontakt z klientem, lub z jego pracownikami. Rekrutując na takie stanowisko szukamy więc kogoś kto ma nie tylko wiedzę prawniczą (eksperta), ale posiada umiejętności managerskie, jest kontaktowy i dobrze czuje się w relacjach międzyludzkich.
Istotna jest też znajomość branży klienta. Więc jeżeli rekrutujemy do firmy z branży IT, to prawnik in-house musi znać branżę, powinien mieć doświadczenie w obsłudze takich podmiotów, znać specyfikę i potencjalne ryzyka. Powinien znać się np. na prawie nowych technologii, kontraktach IT (wdrożeniowych, utrzymaniowych) a także prawie własności intelektualnej, czy ochrony danych osobowych. In-house może funkcjonować w organizacji jako jedyny prawnik, lub jako członek zespołu prawnego. W tym pierwszym wypadku musi mieć więc wiedzę na temat np. obsługi korporacyjnej spółek czy prawa kontraktowego (czasem samodzielnie przyjdzie mu negocjować kontrakty w imieniu firmy). Do jego zadań z pewnością będzie należało też bieżące monitorowanie zmian prawa, nie tylko w obszarze jego specjalizacji, ale wszystkich które mogą wpłynąć na działalność firmy (jeżeli nie funkcjonuje w niej oddzielny dział compliance).
Niezależnie od modelu i umiejscowienia w strukturze organizacyjnej firmy, nieuniknione są sytuacje, w których prawnik in-house będzie zlecał i nadzorował pracę innych prawników i kancelarii w ramach outsourcingu. W przypadku mocno specjalistycznych zagadnień prawnych, lub długotrwałych procesów sądowych firmie bardziej opłaca się zatrudnić zewnętrzną kancelarię do danej sprawy, niż obciążać tym prawników in-house (którzy z założenia będą więc bardziej „generalistami”, gdyż nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie prawa). Ponownie, przydadzą mu się w tym zadaniu umiejętności managerskie, gdyż będzie musiał nadzorować wykonywanie zadań przez zatrudnionych prawników.
Na koniec, kwestia zarobków. Te uzależnione są od wielu czynników (więcej na ten temat tutaj), ale przyjmuje się na rynku, iż prawnik in-house generalnie zarabia mnie niż ten zatrudniony w kancelarii (chociażby z tego powodu, że nie może zostać partnerem w kancelarii i partycypować w jej zyskach). Nie oznacza to, że nie może liczyć na wysokie zarobki. W rekrutacjach, które prowadziliśmy w ramach JARZYŃSKI Legal + Tax + Compliance stawki te oscylowały w ostatnim czasie od 15 do 30 tys. zł netto (rynek Warszawski). Na rynku możemy spotkać się z in-housami zarabiającymi także 40-50 tys. zł netto. Są to więc wysokie zarobki, które obok takich czynników jak np. lepsze work-life balance (względem kancelarii prawnych) czy możliwość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę sprawiają, że bardzo wielu prawników na pewnym etapie kariery rozważa pracę jako in-house.
A gdzie szukać takich prawników? Na pewno wśród konkurencyjnych firm na rynku a także kancelarii specjalizujących się w danej dziedzinie prawa lub branży. Ponieważ mówimy tutaj raczej o bardziej doświadczonych prawnikach (zazwyczaj z uprawnieniami radcy prawnego lub adwokata i min. 4-5 letnim stażem pracy) to oprócz ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych (takich jak rekrtuacje-prawnicze.pl) warto rozważyć skorzystanie z usług firm headhunterskich, specjalizujących się w rekrutacjach prawniczych. Wynika to w faktu, iż bardziej doświadczeni specjaliści rzadko aktywnie poszukują pracy. Trzeba ich więc odnaleźć i przekonać do rozważenia oferty, a to wymaga aktywności po stronie firmy czy rekrutera.
Autor:
Witold Jarzyński
CEO w JARZYŃSKI Legal + Tax +Compliance
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: rekrutacje@jltr.pl | jltr.pl | rekrutacje-prawnicze.pl | tel. 502 342 502